NRH3012T3R3MN
Mfr.Part #:
NRH3012T3R3MN
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD,3.00mm×3.00mm×1.20mm SMD/SMT 3.3 µH 20 % 1.2 A 100 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)1.2 mm
Length3 mm
Width2.9972 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature120 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1.2 mm
PackagingReel
Depth3.1 mm
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency61 MHz
TypeWirewound
Current Rating1.2 A
DC Resistance (DCR)100 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance3.3 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)1.21 A
inductance tolerance20 %
Max DC Current1.2 A
Saturation Current1.2 A
Schedule B8504500000
Max Saturation Current1.2 A
Max Temperature Rise Current1.21 A
Temperature Rise Current1.48 A
Max Length3.1 mm
Max Width3.1 mm
Min Length2.9 mm
Min Width2.9 mm