
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 2.9972 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 61 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 1.2 A |
| DC Resistance (DCR) | 100 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 3.3 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.21 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1.2 A |
| Saturation Current | 1.2 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 1.2 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.21 A |
| Temperature Rise Current | 1.48 A |
| Max Length | 3.1 mm |
| Max Width | 3.1 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.9 mm |
Stock: 2258
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11285
Ext.Price$0.11285
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11285 | $0.11285 |
| 10 | $0.09063 | $0.90630 |
| 50 | $0.08248 | $4.12400 |
| 100 | $0.07506 | $7.50600 |
| 500 | $0.06611 | $33.05500 |
| 1000 | $0.05822 | $58.22000 |
| 3000 | $0.05538 | $166.14000 |
| 5000 | $0.05268 | $263.40000 |
| 10000 | $0.05010 | $501.00000 |
